Czym jest dieta Mind ?

Rozwój technologii oraz znajomości ludzkiego ciała sprawia, że każdego roku pojawiają się nowe badania w zakresie funkcjonowania naszego organizmu. Badania te wykorzystywane są również przez ekspertów w zakresie żywienia, którzy stopniowo odchodzą od tradycyjnych metod, a swoje kroki kierują ku psychodietetyce. W zakresie takich usług możemy spotkać takie pojęcie jak dieta MIND, która jest stosunkowo nowym określeniem na dany sposób odżywiania. Jednym z ekspertów w tym zakresie jest bez wątpienia http://kieszkowska.pl/.

W dużym uproszczeniu, dieta MIND to dieta oparta na modelu żywieniowym, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu nerwowego oraz mózgu. Specjalnie skonstruowany model ma za zadanie również zminimalizować ryzyko występowania lub spowalniać postęp neurodegeneracyjnych chorób, na przykład choroby Alzheimera. Za twórcę tej diety uważana jest znana epidemiolog Martha Clare Morris. W efekcie jej wieloletnich badań powstała dieta, która uwzględnia korzystne działanie danych składników na nasz mózg i układ nerwowy.

Czym charakteryzuje się dieta MIND?

Dieta MIND bardzo często określana jest jako unikatowe połączenie diety śródziemnomorskiej oraz diety DASH, które dedykowana jest osobom z nadciśnieniem. W związku z tym do podstawowych produktów żywieniowych w tej diecie należą świeże, sezonowe owoce i warzywa, a także ryby i owoce morza. Ponadto w diecie powinniśmy znaleźć dużo miejsca również na orzechy, zboża oraz rośliny strączkowe, których korzystne działanie na pracę mózgu co jest udowodnione naukowo.

Oczywiście z diety takiej nie powinniśmy wykluczyć mięsa, jeżeli je spożywamy. Dieta MIND uwzględnia spożywanie niewielkiej ilości mięsa oraz produktów mlecznych, dzięki czemu możemy ją maksymalnie dopasować do swoich potrzeb. W zakresie poprawy pracy naszego mózgu do codziennej diety warto wprowadzić również owoce jagodowe, ze względu na zawarte w nich polifenole, flawonoidy oraz witaminy. Kolejny kluczowym składnik to zielonliściaste warzywa, najlepiej w nieprzetworzonej formie. Jeżeli zależy nam na sprawnie funkcjonującym mózgu oraz układzie nerwowym, to warto zgłębić tajniki diety MIND.

Możesz również polubić…