Wzmocnij swój organizm jedząc grejpfruty
Grejpfrut ( łac. Citrus paradisi) należy do gatunku roślin wiecznie zielonych z rodziny rutowatych. Owoc ten powstał poprzez krzyżówkę pomarańczy olbrzymiej z Archipelagu Malajskiego z pomarańczą chińską. Głównym obszarem ich uprawy jest rejon Morza Karaibskiego, ale grejpfruty hodowane są także w wielu krajach strefy podzwrotnikowej. Owoc grejpfruta waży średnio między 200 gram a 500 gram.
Grejpfrut uważany jest za jeden z najzdrowszych owoców cytrusowych. Zawiera cały szereg składników mineralnych, witamin oraz przeciwutleniaczy, które mają bardzo pozytywny wpływ na organizm człowieka. Jego cenne właściwości zostały wykorzystane w wielu dziedzinach medycyny i kosmetologii.
Grejpfrut dobry nie tylko na wątrobę
Owoce te są bogatym źródłem potasu, który ma bardzo ważny wpływ na utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi. Dzięki zawartości kwasów cytrynowych wspomaga również nasz układ trawienny poprzez zwiększenie wydzielania soków trawiennych w żołądku. Grejpfrut na wątrobę ma również bardzo pozytywny wpływ. Za korzystny wpływ grejpfrutów na wątrobę odpowiada przede wszystkim naringenina, która jest organicznym związkiem chemicznym należącym do flawonoidów. Spożywanie tych owoców zalecane jest zwłaszcza osobą cierpiącym na zapalnie wątroby wywołane wirusem HCV. Naringenina blokuje uwalnianie się wirusów z zakażonych komórek wątrobowych, a co za tym idzie przeciwdziała rozwojowi przewlekłego zapalenia wątroby. Odpowiada ona również za obniżenie poziomu złego cholesterolu oraz wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Naringenina wykazuje również działanie antyoksydacyjne. Stres oksytacyjny przyczynia się do uszkodzenia komórek wątroby – hepatocytów, dlatego spożywanie grejpfruta działa regenerująco na wątrobę. Grejpfruty to bogate źródło choliny ( wit. B4), która działa regenerująco na komórki wątroby. Owoce te polecane są szczególne osobą cierpiącym na stłuszczeniowe choroby wątroby. Ponadto grejpfruty wspomagają oczyszczenie wątroby i pęcherzyka żółciowego ze złogów ( kamieni żółciowych).
Najnowsze komentarze