Skierowanie do lekarza i na badania – ile czasu są ważne?

Lekarz rodzinny bez większego kłopotu pomoże nam w przypadku drobnych, można powiedzieć wręcz codziennych dolegliwości takich jak przeziębienie czy grypa. Zdarzają się jednak przypadki, w których do wyleczenia pacjenta będzie on potrzebował wyników badań laboratoryjnych, a czasem nawet diagnozy specjalisty. W obu tych przypadkach wymagane będzie wystawienie przez niego stosownego skierowania. Czy po otrzymaniu go mamy bowiem określony termin na wizytę w poradni i laboratorium?

Jak długo jest ważne skierowanie do lekarza?

Jeżeli lekarz rodzinny wystawił nam skierowanie do specjalisty, możemy się do niego wybrać w dowolnym terminie. Takie skierowanie jest bowiem ważne do momentu, w którym nasze schorzenie (będące powodem jego wystawienia) nie będzie wymagać konsultacji w specjalistycznej poradni.

Wyjątkiem są tu skierowania na leczenie uzdrowiskowe i na rehabilitację. Ważność tego pierwszego lekarz musi weryfikować co osiemnaście miesięcy. Pacjent wymagający rehabilitacji ma natomiast 30 dni na rejestrację u fizjoterapeuty. Po tym czasie musi udać się do doktora po nowe skierowanie.

Nie u każdego specjalisty wymagane jest jednak przedstawienie skierowania. Dotyczy to wizyt u: psychiatry,dentysty,ginekologa i onkologa.

Ile czasu jest na wykonanie badań laboratoryjnych ze skierowaniem?

Wiemy już jak długo ważne jest skierowanie do lekarza.Czy to samo dotyczy skierowania na badania lekarskie? Otóż nie. W tym przypadku bowiem niezależnie od tego czy to badania krwi czy dowolne inne, czas na ich wykonanie wynosi 90 dni od dnia wystawienia skierowania – wliczając w to także weekendy i święta.

 

Możesz również polubić…