Masło klarowane nie tylko w kuchni

Smażenie jest jedną z najczęstszych metod przygotowywania głównych posiłków. Do tego procesu wykorzystuje się tłuszcze różnego rodzaju: masło, olej roślinny, oliwę. W grę wchodzi również coraz bardziej popularne masło klarowane. Nie jest się pewnym, do czego masło klarowane może się dokładnie przydać? Warto uzbroić się w nową wiedzę.

Co to jest?

Masło klarowane to rodzaj tłuszczu. Jest ono pozbawione białka, wody i laktozy, nadaje wyjątkowy smak każdej potrawie – zarówno wytrawnym, jak i tym na słodko. Powstaje z wyklarowania masła dobrej jakości – takiego, który posiada 82% tłuszczu, a w jego składzie nie występuje dodatek oleju roślinnego i środków chemicznych.

Tym, co wyróżnia to masło, jest możliwość przechowywania go w lodówce przez dłuższy okres. Masło klarowane nadaje się do smażenia mięs, ale i warzyw. Także proces jego powstania jest dla niego charakterystyczny – podczas klarowania się masła wytwarza się warstwa białkowa, którą się usuwa, co sprawia, że pozostaje jedynie tłuszcz. Pozbawione jest również wody, zanieczyszczeń oraz laktozy, co czyni je zdrowszym zamiennikiem dla tradycyjnego masła. Mogą po nie sięgać osoby z nietolerancjami pokarmowymi bez obaw, że pojawi się niechciana reakcja alergiczna.

W maśle klarowanym występują krótko- i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, co przekłada się na dobroczynny wpływ na metabolizm i ułatwienie procesu odchudzania.

Tak je wykorzystasz

Jak wspomniano, masło klarowane najczęściej wykorzystywane jest w kuchni do smażenia przeróżnych produktów: mięsa, warzyw czy także tofu. Jednak to nie wszystkie jego możliwości, jeśli chodzi o wykorzystanie. Sprawdzi się ono również jako substytut masła w przeróżnych wypiekach czy podsmażyć na nim dania z ryżu, ma także zastosowanie poza kuchnią – sprawdzi się także w pielęgnacji ciała. Można je bowiem wykorzystać do masażu spiętych mięśni.

Masło klarowane wykazuje również właściwości porównywane z tymi kremu do rąk, może więc z powodzeniem go zastąpić. Poza tym sprawdzi się w walce z łupieżem i suchą skórą głowy.

 

Możesz również polubić…