Jak dbać o usta latem?
Choć spierzchnięte i popękane usta częściej pojawiają się w mroźnych miesiącach zimowych, także latem należy zadbać o odpowiednią pielęgnację delikatnej skóry warg. Słońce oraz suche powietrze sprzyjają występowaniu przesuszeń, a dodatkowo promienie słoneczne mogą powodować poważne choroby skórne.
Jak chronić usta latem?
Podstawowym produktem ochronnym jest dobra pomadka. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na jej skład – największy wpływ na kondycję ust ma regularne natłuszczenie, przez co warto wybierać pomadki zawierające olejki (np. olej słonecznikowy, arganowy, jojoba), masło shea lub wosk pszczeli. Latem szczególnie ważna jest ochrona przed działaniem promieni słonecznych. Na rynku znajdziemy wiele preparatów, które zawierają filtry chroniące usta przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB. Podczas opalania warto dodatkowo zakupić specjalny apteczny produkt ochronny, który pozwala na uzyskanie wysokiej ochrony przed światłem słonecznym.
Podstawowa pielęgnacja
Aby cieszyć się pięknymi ustami należy przez cały rok wykonywać delikatne peelingi, które pozwolą na usunięcie starego naskórka. Możemy wykorzystywać gotowe produkty drogeryjne, jak i stworzyć własny peeling na bazie miodu i cukru. Latem dochodzić może również do pierzchnięć, przesuszeń i problemów z pękaniem skóry, w szczególności podczas wielogodzinnego opalania oraz spędzania czasu na świeżym, suchym powietrzu. Dobry sposób na pękające usta to nałożenie odżywczej maseczki, która w ciągu kilku minut odżywi i nawilży skórę oraz ukoi ból i pieczenie. Powracające problemy z pękaniem ust mogą być wynikiem zbyt małej ilości wypijanej wody oraz złej diety, która nie dostarcza odpowiedniej dawki witamin, minerałów i drogocennych kwasów tłuszczowych. Jeśli mimo wielu zabiegów, prowadzenia zdrowego trybu życia oraz regularnego stosowania produktów natłuszczających i ochronnych usta wciąż pozostają spierzchnięte i popękane należy skontaktować się z lekarzem dermatologiem oraz przeprowadzić podstawowe badania, które wykluczą choroby tarczycy i niedobory pierwiastków.
Najnowsze komentarze